تبلیغات

Download

باید شروع کرد - آخرین بار كی امر به معروف و نهی از منكر كردیم!؟
 
درباره وبلاگ


و خداوند عشق را آفرید...
رودها در جاری شدن،
و علف ها در سبز شدن معنی پیدا می كنند؛
كوه ها با قله ها،
و دریا ها با موج ها زندگی پیدا می كنند؛
و همه انسان ها با ع ش ق ...
فقط با عشق
پس بار خدایا!
بر من رحم كن؛
بر من كه می دانم ناتوانم رحم كن؛
باشد كه خانه ای نداشته باشم،
باشد كه لباس فاخری بر تن نداشته باشم،
باشد كه حتی دست وپایی نداشته باشم!
اما
نباشد...
هرگز نباشد...
كه در قلبم عشق نباشد...
هرگز نباشد...

*******
باید شروع کرد...
برای پیشرفت اسلام، تبلیغ اسلام و ظهور آقا امام زمان(عج) باید شروع کرد... از همین حالا... با هر ایده وکاری... نباید دست رو دست گذاشت... باید شروع کرد... برای زندگی بهتر، توکلی استوار تر و آخرت سعادت مندتر...
یا علی

مدیر وبلاگ : علی فرخی
نویسندگان
نظرسنجی
وبلاگو در کل چطور ارزیابی می کنید؟
جستجو


.

.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

Powered by WebGozar

باید شروع کرد
آنکه با نامش جهان آغاز شد××دفتر من هم به نامش باز شد
آخرین بار كی امر به معروف و نهی از منكر كردیم!

* وقتی کسی را از منکرات نهی می کنید مثلا ظلم کردن، تعرض کردن،تجاوز به دیگران، اموال عمومی را حیف و میل کردن، دست درازی به نوامیس مردم، غیبت کردن، دروغ گفتن، نمامی کردن، توطئه کردن، علیه نظام اسلامی کار کردن، با دشمن اسلام همکاری کردن و می‌گویید این کارها را نکن، وقتی که در دل شما نسبت به این کارها بغض وجود داشته باشد، این نهی، یک نهی صادقانه است و خود شما هم طبق همین امر و نهی تان عمل می کنید.اگر خدای نکرده دل با زبان همراه نباشد، آنگاه انسان مشمول این جمله می شود که «لعن الله الامرین بالمعروف التارکین له ».کسی که مردم را به نیکی امرمی کند، اما خود او به آن عمل نمی کند; مردم را از بدی نهی می کند، اما خوداو همان بدی را مرتکب می شود; چنین شخصی مشمول لعنت خدا می شود; این چیزخیلی خطرناکی خواهد شد.

* فواید امر به معروف و نهی از منكر...

منبع: http://bayadkarikard.blogfa.com

سخنان رهبری پیرامون امر به معروف و نهی از منكر

* وقتی کسی را از منکرات نهی می کنید مثلا ظلم کردن، تعرض کردن،تجاوز به دیگران، اموال عمومی را حیف و میل کردن، دست درازی به نوامیس مردم، غیبت کردن، دروغ گفتن، نمامی کردن، توطئه کردن، علیه نظام اسلامی کار کردن، با دشمن اسلام همکاری کردن و می‌گویید این کارها را نکن، وقتی که در دل شما نسبت به این کارها بغض وجود داشته باشد، این نهی، یک نهی صادقانه است و خود شما هم طبق همین امر و نهی تان عمل می کنید.اگر خدای نکرده دل با زبان همراه نباشد، آنگاه انسان مشمول این جمله می شود که «لعن الله الامرین بالمعروف التارکین له ».کسی که مردم را به نیکی امرمی کند، اما خود او به آن عمل نمی کند; مردم را از بدی نهی می کند، اما خوداو همان بدی را مرتکب می شود; چنین شخصی مشمول لعنت خدا می شود; این چیزخیلی خطرناکی خواهد شد.

* فواید امر به معروف و نهی از منكر
اگر معنای امر به معروف و نهی از منكر و حدود آن برای مردم روشن بشود ، معلوم خواهد شد یكی از نوترین ، شیرین ترین ، كار آمد ترین و كار سازترین شیوه های تعامل اجتماعی ، همین امر به معروف و نهی از منكر است و بعضی ها دیگر در نمی آیند بگویند ( آقا ! این فضولی كردن است )! نه ، این همكاری كردن است ، این نظارت عمومی است ، این كمك به شیوع خیر است ؛ این كمك به محدود كردن بدی و شر است ؛ كمك به این است كه در جامعه اسلامی گناه ، گناه بماند. بدترین خطرها این است كه یك روز در جامعه ، گناه به عنوان ثواب معرفی بشود ؛ كار خوب به عنوان كار بد معرفی بشود و فرهنگ‌ها عوض بشود. وقتی كه امر به معروف و نهی از منكر در جامعه رایج شد ، این موجب می شود كه گناه در نظر مردم همیشه گناه بماند و تبدیل به ثواب و كار نیك نشود . بدترین توطئه ها علیه مردم این است كه طوری كار كنند و حرف بزنند كه كارهای خوب – كارهایی كه دین به آن امر كرده است و رشد و صلاح كشور در آنهاست – در نظر مردم به كارهای بد ، و كارهای بد به كارهای خوب تبدیل شود این خطر خیلی بزرگی است.

*در مساله امر به معروف و نهی از منکر، فقط نهی از منکر نیست; امر به معروف و کارهای نیک هم هست.برای جوان، درس خواندن، عبادت کردن، اخلاق نیک،همکاری اجتماعی، ورزش صحیح و معقول و رعایت آداب و عادات خوب در زندگی،همه جزو چیزهای خوب است.برای یک مرد، برای یک زن و برای یک خانواده،وظایف خوب و کارهای بزرگی وجود دارد.هر کسی را که شما به یکی از این کارهای خوب امر بکنید به او بگویید و از او بخواهید امر به معروف است. نهی از منکر هم فقط نهی از گناهان شخصی نیست.تا می گوییم نهی از منکر، فورا درذهن مجسم می شود که اگر یک نفر در خیابان رفتار و لباسش خوب نبود، یکی باید بیاید و او را نهی از منکر کند; فقط این نیست. این جز دهم است. نهی از منکر در همه زمینه های مهم وجود دارد. مثلا کارهایی که افراد توانادستشان می رسد و انجام می دهند; همین سو استفاده از منابع عمومی; همین رفیق بازی در مسائل عمومی کشور، در باب واردات، در باب شرکتها و در باب استفاده از منابع تولیدی و غیره

*امر به معروف و نهی از منكر فقط این نیست كه ما برای اسقاط تكلیف ، دو كلمه بگوییم ؛ آن هم در مقابل منكراتی كه معلوم نیست مهمترین منكرات باشند.

*همه باید امر به معروف و نهی از منكر بكنند، الان هم عرض می كنم ، نهی از منكر كنید . این واجب است امروز امر به معروف و نهی از منكر، هم مسئولیت شرعی و هم مسئولیت انقلابی و سیاسی شماست.

*مهمترین وظیفه ای كه در صراط امر به معروف و نهی از منكر وجود دارد این است كه باید نیروهای مومن و حزب الله و آمر به معروف و ناهی از منكر و آنهایی كه انگیزه دارند ، باید در نظام اسلامی در صحنه باشند و همه جا باید حضور داشته باشند.

* همه مردم باید وظیفه امر به معروف ونهی از منكر را برای خود قائل باشند و با لحن مناسب محل خلاف و گناه را به خاطی تذكر دهند . وانجام این امر ، در مرحله عمل واقدام تنها با اجازه حكومت باید انجام شود.

* امر به نیكی وصلاح ونهی از بدیها ، مفاسد وتخلفات ، از نظر قرآن كریم واسلام ، تضمین كننده خط صحیح و راه راست است. هر كس به اندازه وسعت وجودی وشعاع قدرت خود ، مسئول است ونباید در مقابل تخلفات ، بدعت گذاریها ، از میان رفتن سنت ها وزمینه سازیهایی كه برای تهاجم دشمن صورت می گیرد ، بی تفاوت باقی بماند.

* نهی از منكر در محیط خانواده
در محیط خانواده هم می شود نهی از منكر كرد . در بعضی از خانواده ها حقوق زنان رعایت نمی شود ؛ در بعضی از خانواده ها حقوق جوانان رعایت نمی شود ؛ در بعضی از خانواده ها به خصوص حقوق كودكان رعایت نمی شود؛ اینها را باید به آنها تذكر داد و از آنها خواست. حقوق آنها را تضیع كردن ، فقط به این هم نیست كه انسان به آنها محبت نكند؛ نه، سوء تربیتها، بی اهتمامیها ، نرسیدنها ، كمبود عواطف و ازاین قبیل چیزها هم ظلم به آنهاست.

* منكرات رایج در جامعه
منكراتی كه در سطح جامعه وجود دارد و می شود از آنها نهی كرد و باید نهی كرد ، از جمله اینهاست : اتلاف منابع عمومی ، اتلاف منابع حیاتی ، اتلاف برق، اتلاف وسایل سوخت، اتلاف مواد غذایی ، اسراف در آب و اسراف در نان . ما این همه ضایعات نان داریم؛ اصلاً این یك منكر است ؛ یك منكر دینی است؛ یك منكر اقتصادی و اجتماعی است؛ نهی ازاین منكر هم لازم است ؛ هر كسی به طریقی كه می تواند؛ یك مسؤول یك طور می تواند، یك مشتری نانوایی یك طور می تواند، یك كارگر نانوایی طور دیگر می تواند. طبق بعضی از آمارهایی كه به ما دادند، مقدار ضایعات نان ما برابر است با مقدار گندمی كه از خارج وارد كشور می كنیم ! آیا این جای تاسف نیست ؟! همه اینها منكرات است و نهی از آنها لازم است. طبق نهج البلاغه ، امیرالمومنین (ع) نهی از اینها را یكی از محورهای اصلی توصیه های خود قرار داده است .


عاملی که جامعه را اصلاح می کند همین نهی از منکر زبانی است. به آن آدم بدکار، به آن آدم خلافکار، به آن آدمی که اشاعه ی فحشا می کند، به آن آدمی که می خواهد قبح گناه را از جامعه ببرد، مردم باید بگویند. ده نفر، صد نفر، هزار نفر! افکار عمومی روی وجود و ذهن او باید سنگینی کند، این شکننده ترین چیزهاست.

سخنان ائمه در ارتباط با امر به معروف و نهی از منكر

*كارهاى نیك و جهاد در راه خدا، در برابر امر به معروف و نهى از منكر بیش از قطره اى [آب دهانى] در برابر دریاى خروشان نیست.
(نهج البلاغه ، ح 366، ص 921)

*خداوند سبحان نسل گذشته را مورد لعن و نفرین و عذاب خویش قرار نداد مگر به سبب اینكه امر به معروف و نهى از منكر را ترك كردند. (همان ، خ 234، ص 808)

*به معروف امر كن و از منكر (كار زشت) باز دار، و با كسى كه از تو بریده پیوند كن، و به كسى كه تو را محروم كرده عطا كن.
(غررالحکم ، باب امر به معروف)

*امر به معروف كن و خود نیز بدان عمل كن و از آن كسانى نباش كه مردم را امر به معروف كنند و خود از آن دورى كنند، كه در نتیجه گناه آن را بر دوش گیرند و خود را در معرض خشم پروردگار در آورند. (غررالحکم ، باب امر به معروف)

*چگونه بر شما میگذرد زمانی که زنانتان فاسد و آلوده شدند و جوانانتان به طرف فسق و فجور روی آوردند این مصایب و بدبختی ها هنگامی پیش میاید که شما امر به معروف و نهی از منکر را ترک کنید. وسائل الشیعه ج ۱۱ ص ۳۹۶

*از خدا بترسید از خدا بترسید ، با اموال و جانها و زبانهایتان در راه خداوند بزرگ جهاد کنید و از دین حق تعالی بزرگ دفاع کنید و امر به معروف و نهی از منکر را رها نکنید ، زیرا رها کردن این دو واجب الهی باعث میشود که ظالمین بر شما مسلط شوند و در آن هنگام برای رهایی از شر و ظلم دشمن دعا کنید ولی خداوند دعاهایتان را اجابت نمی کند. نهج البلاغه نامه ۴۷ 

*پیامبر بزرگوار اسلام(ص) می‌فرماید: (اِذا اُمَّتی تَواکَلتِ الاَمرَ بالمعروفِ و النهی عَنِ المُنکرِ، فَلیأذَنُوا بوقاعٍ مِن اللهِ) «هنگامی که امت من از انجام امر به معروف و نهی از منکر شانه خالی کنند و این کار را به همدیگر موکول نمایند، پس باید آمادگی خود را برای روبه رو شدن با وقوع واقعه‌ای که کیفر الهی را در بر دارد، اعلام دارند

 *حذیفه گوید: (یأتی عَلَی النّاسِ زَمانٌ اَن یکونَ فیهِم جیفَهٌ حِمارٌ اَحَبُّ اِلَیهِم مِن مُؤمِنٍ یأمُرُهُم بِالمَعرُوف وَ ینهاهُم عَنِ المُنکَر) «زمانی بیاید که مردار الاغ برای مردم آسان‌تر و بهتر است از وجودیک مؤمنی که ایشان را امر به معروف و نهی از منکر نماید»

 *پیامبر بزرگوار اسلام(ص) فرمود: (مَن اَمِرَ بِالمَعرُوفِ وَانَّهی عَنِ المُنکَرِ فَهُوَ خَلیفَهُ اللهِ فِی اَرضِهِ وَ خَلیفَهُ رَسُولِ اللهِ وَ خَلیفَهُ کِتابِه) «کسی که امر به معروف و نهی از منکر کند، جانشین خداوند در زمین و جانشین رسول خدا و جانشین کتاب خدا است.»

 *امام صادق علیه السلام به یکی از یارانشان فرمودند: اگر شما دور بنی عباس را نمی گرفتید آنها ما را خانه نشین نمی کردند سکوت شما ما را خانه نشین کرد.وسائل / ج 12 / ص 144 به نقل از کتاب امر به معروف و نهی از منکر / محسن قرائتی

*ای مومنان! هرکس تجاوزی را بنگرد و شاهد دعوت به منکری باشد و در دل آن را انکار کند خود را سالم نگه داشته است و هرکس با زبان آن را انکار کند پاداش داده خواهد شد و از اولی بهتر است و آن کس که با شمشیر به انکار برخیزد تا کلام خدا بلند و گفتار ستمگران پست گردد او راه رستگاری را یافته و نور یقین در دلش تابیده «نهج البلاغه (نسخه مرحوم دشتی) /حکمت 373»

 *گروهی نزد پیامبر صلی الله علیه و آله آمدند و گفتند: تا ما به همه احکام عمل نکنیم، امر به معروف نمی کنیم.حضرت فرمود: امر به معروف کنید ، گرچه به همه آنچه می گویید ، عمل نمی کنید و نهی از منکر کنید گرچه از همه منکرات دوری نمی کنید.

 *یک فرد گنهکار در میان مردم همانند کسی است که با جمعی سوار کشتی شود و به هنگامی که در وسط دریا قرار گیرد تبری بر داشته و به سوراخ کردن موضعی که در آن نشسته است بپردازد و هرگاه به او اعتراض کنند در جواب بگوید من در سهم خود تصرف می کنم. اگر دیگران او را از این عمل خطرناک باز ندارند طولی نمی کشد که آب دریا به داخل کشتی نفوذ کرده و یکباره همگی در دریا غرق می شوند. «تفسیر نمونه، ج3 ، ص 37 و 38 ، ذیل آیه 104 سوره ال عمران 

*رسول خدا، حضرت محمد صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: گروهی هستند که نه پیامبرند نه شهید، ولی مردم به خاطر مقام آنان که به دلیل امر به معروف به دست آورده اند ، غبطه می خورند.«مستدرک ج 2 ص 358»

*امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: کسی که بتواند جلوی مفاسد را بگیرد ، ولی نگیرد، دوست دارد خدا معصیت شود. چنین کسی اعلام دشمنی با خدا کرده است. مستدرک ج 12 ص 184 ( متن عربی)

 *« خداوند دشمن مومن بی دین است. » پرسیدند یا رسول الله مگر مومن، بی دین می شود؟ فرمود: « مسلمانی که امر به معروف نکند بی دین است

حسن عبدالصمد

....................................................................................................................................

از تمامی خوانندگان خواهشمندم تا خاطرات و راهكارهای امر به معروف و نهی از منكر عملی خود  را برای ما بیان كنند.  

منبع: http://bayadkarikard.blogfa.com

نوع مطلب : مذهبی، جالب و خواندنی، 
برچسب ها :


پنجشنبه 27 مرداد 1390 :: نویسنده : علی فرخی